Blog ini mengandungi maklumat subjek yang saya ajar di sekolah sepanjang tahun 2011 ini. Antaranya mata pelajaran Bahasa Malaysia Tahun 2 , Pendidikan Jasmani Tahun 5 dan Matematik Tahun 5



Friday, 9 December 2011

Pengurusan Pengajaran dan Pembelajaran

Penyediaan Rekod Pengajaran dan Pembelajaran
A. Rasional
B. Objektif
C. Panduan menyediakan rancangan pelajaran tahunan
D. Panduan menyediakan rancangan pelajaran harian
E. Pelaksanaan pengajaran dan pembelajaran
F. Kontrak latihan murid
G. Kaedah sistem penyampaian
A. RASIONAL
Pengurusan pengajaran dan pembelajaran dalam bilik darjah merupakan elemen yang amat penting untuk mencapai prestasi akademik yang cemerlang. Justeru panduan manual pengurusan kurikulum ini disediakan untuk menwujudkan satu system pengurusan bilik darjah yang berkualiti dan berkesan. Penekanan diberi kepada perancangan, strategi dan proses pengajaran dan pembelajaran.
  1. Berdasarkan sukatan pelajaran
  2. Berdasarkan huraian sukatan pelajaran
  3. Merangkumi sepanjang tahun persekolahan
  4. Dapat diterjemah dalam perancangan pelajaran harian
  5. Diolah mengikut kesesuaian kelas dan potensi murid
B. OBJEKTIF
  1. Menguruskan pengajaran dan pembelajaran secara sistematik dan berkesan
  2. Mewujudkan suasana bilik darjah yang kondusif
  3. Menambahbaik proses pengajaran dan pembelajaran dengan menggunakan pelbagai kaedah
  4. Mempertingkat prestasi pembelajaran murid dalam mata pelajaran yang diajar
C. PANDUAN MENYEDIAKAN RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN

BIL
PERKARA/ITEM
PANDUAN PIAWAIAN KUALITI
CATATAN
1
Rancangan Pengajaran tahunan
Guru menyediakan Rancangan Pengajaran Tahunan:
  1. Berdasarkan Sukatan Pelajaran
  2. Berdasarkan Huraian Sukatan Pelajaran
  3. Merangkumi sepanjang tahun persekolahan dan membuat agihan mengikut minggu persekolahan
  4. Dapat diterjemah dalam Rancangan Pelajaran Parian
  5. Diolah mengikut kesesuaian kelas dan potensi murid berdasarkan pendekatan pembelajaran menggunakan modul PPK
  6. Diolah berdasarkan takwim sekolah
Rujuk lampiran
C2 - Kontrak dalam bentuk carta gantt
C1 - RPT

D. PANDUAN MENYEDIAKAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BIL
PERKARA/ITEM
PANDUAN PIAWAIAN KUALITI
CATATAN
1
Panduan Menyediakan Rancangan Pengajaran Harian
Guru menyediakan rancangan pelajaran harian yang mengandungi:
  1. Tajuk atau isi pelajaran
  2. Objektif
  3. Aktiviti yang menekan kepada perkara-perkara berikut;
    1. objektif
    2. kesesuaian peruntukan masa pembelajaran
    3. kemahiran berfikir
    4. kemahiran social
    5. berpusat kepada murid
    6. potensi murid
  1. Alat Bantu Mengajar dan bahan Bantu belajar yang sesuai dengan aktiviti dan saiz kelas
  2. Refleksi ditulis selepas pengajaran dan pembelajaran
  1. Catatan ditulis menggantikan refleksi sekiranya tiada berlaku pengajaran dan pembelajaran
Rujuk Lampiran
D1}
} RPH
D2}
Refleksi :
Rujuk Pasca Pengajaran dan pembelajaran

E. PELAKSANAAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

BIL
PERKARA/ITEM
PANDUAN PIAWAIAN KUALITI
CATATAN
1.
Persediaan
1.1 Iklim kelas
1.2 Set Induksi
1.3 Perwatakan dan
peranan guru
1.1.1 Memastikan persekitaran pembelajaran yang kondusif, selamat, bersih dan ceria serta tenteram
1.1.2 Memastikan muridbersedia untuk belajar dari segi fizikal, mental, emosi dan peralatan untuk belajar seperti buku dan alat tulis
1.2.1 Berkaitan dengan tajuk
1.2.2 Menimbulkan minat murid
1.2.3 Menjurus kearah kesediaan minda murid
1.2.4 Tidak melebihi 10% daripada waktu pengajaran
1.3.1 Berpakaian sesuai, kemas,
bersih dan mematuhi arahan
dan surat pekeliling
1.3.2 Berinteraksi secara sopan
menggunakan bahasa dan
nada suara yang sesuai
1.3.3 Menepati masa
1.3.4 Mengenali semua murid dan prihatin terhadap keperluan mereka
1.3.5 Mewujudkan suasana riang,bersifat mesra, ceria,kecindan, mudah didekati, sedia membantu tetapi tegas
2.
Penyampaian
2.1 Strategi penyampaian
2.1.1 Penyampaian guru
a. Suara yang jelas dan
terang
b. Menggunakan pelbagai
kaedah dengan
mengambil kira
pengalaman dan potensi
murid
c. Berfokus kepada apa
yang diajar
d. Mengamalkan
penekanan-penekanan
dalam konsep KBSR /
KBSM
e. Membuat penilaian
berterusan
2.1.2 Teknik menyoal:
a. Ciri-ciri soalan yang
dikemukakan:
i. Soalan yang jelas dan mudah difahami
ii. Menyusun aras
soalan dari yang
mudah kepada sukar
iii. Soalan dikemukakan
dahulu sebelum
memanggil nama
murid yang akan
menjawab
iv Berusaha
mencungkil
jawapan daripada
murid
v. Mengemukakan
soalan kepada
seluruh kelas
vi. Memberi masa yang
mencukupi kepada
murid sebelum
menjawab
vii. Memberi peluang
kepada lebih
daripada seorang
murid menjawab
sesuatu soalan
b. Guru-guru mengemukakan
soalan- soalan yang
berunsur KBKK/KBSB dalam
pelbagai aras:
i. Pengetahuan
ii. Kefahaman
iii. Aplikasi
iv. Analisis
v. Sintesis
vi. Rumusan dan
penilaian
c. Memberi respon terhadap
soalan murid dengan:
i. Menghargai soalan
murid
ii. Meminta murid lain
memberi respon
iii. Meminta murid
lain memberi
jawapan
iv. Memberi jawapan
kepada soalan
murid
v. Memberi ulasan /
huraian
2.1.3 . Penggabungjalinan
a. Menggabungjalinkan dua
atau lebih kemahiran /
elemen dalam satu waktu
pengajaran
2.1.4. Penyerapan
a. Menyampaikan isi
kandungan mata pelajaran
di samping menerapkan:
i. nilai-nilai murni
ii. KBKK/ KBSB
iii. Kemahiran belajar
iv. Kemahiran generic
v. Kemahiran proses sains
vi. Patriotisme
vii. Pendidikan kesihatan keluarga dan alam sekitar
viii. Pendidikan anti dadah dan AIDS
ix. Pendidikan anti rasuah
x. Pendidikan jalanraya
xi. Kemahiran keibubapaan dan kekeluargaan
2.1.5. Pengukuhan
a. Memberi latuh tubi
b. Memberi kerja rumah /
tugasan
c. Mengaplikasikan ilmu, nilai
dan kemahiran dalam
aktiviti pembelajaran
d. Memberi latihan dan
tugasan bagi tujuan menilai
kefahaman, penguasaan
dan penghayatan murid
2.1.6 Pengayaan
  1. Menjalankan aktiviti pengayaan dengan:
i. membimbimbing murid mencari maklumat tambahan
ii. Menyediakan bahan-bahan untuk maklumat tambahan
iii. Menggalakkan murid belajar daripada maklum balas
iv. Membimbing murid membuat jangkaan masa depan
2.1.7 Pemulihan
  1. Menjalankan aktiviti pemulihan dengan:
i. Membimbing murid secara individu
ii. Menggunakan pelbagai bahan
iii. Memberi latihan ulangan
iv. Menggunakan pelbagai teknik pengajaran
2.1.8 Penilaian
  1. Membuat penilaian melalui:
i. Pemerhatian
ii. Soal jawab
iii. Perbincangan
iv. Kerja Bertulis
v. Kerja rumah
2.1.9. Pembelajaran murid
a. Memastikan murid:
i. Bersedia mengikut
pelajaran
ii. Melaksanakan
pembelajaran arah
kendiri
iii. Mengaplikasikan
kemahiran mengambil
nota
iv Mempersembahkan hasil
aktiviti pembelajaran
v. Mendapatkan maklumat daripada pelbagai sumber
vi. Mengemukakan pendapat se masa perbincangan
vii. Berdisiplin
2.1.10. Penutup
  1. Merumus isi pelajaran dengan
i. Menegaskan isi-isi penting
ii. Memberi cadangan atau panduan meninkatkan kefahaman
iii. Mencadangkan bahan-bahan yang boleh dirujuk untuk meluaskan ilmu
iv. Mengaitkan pelajaran dengan keperluan hidup seharian
v. Mengaitkan pelajaran dengan keperluan peperiksaan
  1. Menyediakan murid dengan memberi tugasan bagi pelajaran berikutnya:
}
} KBSB kemahiran }berfikir strategi
} berfikir
}
}
}
}
}
}
} Mengikut
} kesesuaian
}
}
}
}
}
}
]
}
}
}
}
}
}
}
}
}
}
}
}
}
}
}
}
}
}
}
} Mengikut
} kesesuaian
}
}
}
}
}
}
}
}
}
}
}
}
}
}
}
}
}
}
}
}
}
3.
Pasca pengajaran dan pembelajaran
3.1. Refleksi Guru
dan catatan
3.2. Hasil kerja murid
3.1.1. Membuat refleksi kendiri /
kajian mengenai amalan
pengajaran dan pembelajaran:
a. Mengenalpasti kekuatan
b. Mengenalpasti kelemahan
c. Melakukan
penambahbaikan
d. Menulis dalam bentuk
bilangan
e. Menggunakan dakwat
merah
3.1.2. Pendekatan untuk
menjalankan refleksi diri
secara:
a. Soal selidik
b. Temubual dengan murid/
guru/ibu bapa
c. ‘Collegial Teaching”
d. Maklum balas
3.2.1. Menyemak hasil kerja murid secara:
a. tekal / berterusan
b. teliti
c. membina (pembetulan)
d. komunikasi (teguran,
penggredan)
3.2.2. menandatangani dan mencatat tarikh masa menyemak hasil kerja murid
Refleksi:
Perlu catat selepas selesai setiap proses pengajaran dan pembelajaran
Catatan:
Dicatat menggunakan dakwat merah jika tiada berlaku proses pengajaran dan pembelajaran

F. KONTRAK LATIHAN MURID
G. .KAEDAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
1. Pembelajaran Masteri
2. Pembelajaran Kolaboratif
3. Pembelajaran Koperatif
4. Pembelajaran Konstruktivisme
5. Pembelajaran Kontekstual
6. simulasi
7. Main Peranan
8. Syarahan
9. Permainan
10. Ceramah
11. Tunjuk Cara
12. Sumbangsaran
13. Hafazan
14. Amali
15. Dialog
16. Temu bual
17. Pembelajaran melalui Pengalamian (Experimental Learning)
18. Pembelajaran Melalui rakan sebaya
19. Pengendalian Akses Kendiri (SAL)
20. Akhbar dalam Darjah (ADD)
21. Melawat sambil belajar
22. Kajian Lapangan
23. Teknologi maklumat dan Komunikasi
24. Inkuiri Penemuan
25. Penyelidikan
26. Pemerhatian
27. Kaedah Berfokus
28. Kaedah Global
29. Pengunjuran
30. Telahan (Inference)
31. gerak hati (Intuition)
32. Kemahiran Berfikir Kritis dan Kemahiran Strategi Berfikir
33. Belajar Cara Belajar
34. Kajian Masa Depan
35. MESTAMU
36. Lakonan

No comments:

Post a Comment